Borůvka

Borůvkobraní již počtrnácté – na co se těšit?

9. 7 2018 07:22 - Rok se s rokem sešel a než jsme se nadáli, je tu další ročník Borůvkobraní. Proto si v kalendáři poznačte datum 14. - 15. července, kdy nás čeká další, již 14. ročník borůvkových hodů s bohatým programem. Než vám představíme celý program letošního Borůvkobraní, pojďme se zastavit u novinek pro tento rok.

Rok se s rokem sešel a než jsme se nadáli, je tu další ročník Borůvkobraní. Proto si v kalendáři poznačte datum 14. - 15. července, kdy nás čeká další, již 14. ročník borůvkových hodů s bohatým programem.  

Než vám představíme celý program letošního Borůvkobraní, pojďme se zastavit u novinek pro tento rok. První z nich je borůvkový souboj kuchařů. Ti změří své síly v kuchařském umění a se zapojením fantazie budou soutěžit v přípravě borůvkových pokrmů.  Výherce pak zvolí samotní diváci po ochutnání jejich výsledných výtvorů. Výsledné produkty musí lahodit nejen jejich oku, ale hlavně všem mlsným jazýčkům. 

Další novinkou letošního ročníku je dřevosochání borůvkového betlému. Umělečtí řezbáři budou své dovednosti předvádět přímo před vašimi zraky. Betlém pak bude Borovany zdobit v čase adventním a všem připomene krásné letní dny ovoněné borůvčím, během kterých vznikal.

Borůvkové dobroty a výrobky s borůvkovou tématikou najdete hlavně na řemeslném jarmarku na nádvoří. Ochutnat můžete nejen tradiční borůvkové koláče, knedlíky, marmelády, likéry, pivo a mnoho dalších borůvkových pochutin, ale i dezerty a delikatesy připravované dle nejnovějších trendů moderní kuchyně. Jarmark na nádvoří je samozřejmě okořeněn i programem. Těšit se můžete na flašinetáře, staropražské písničky kapely Švejk-duo, kejklíře, ukázky vystoupení folklórních souborů a borůvkové živé sochy.

Avšak nejen gurmáni si přijdou na své. Hlavní pódium v zahradě je v sobotu věnováno folklóru a lidové kuchyni Petra Stupky. Program zahájí vystoupení dechové kapely Netolička, následovat budou jihočeské folklorní soubory Doudleban, Lučina Úsilné a folklórní soubor Radost za doprovodu venkovské dudácké muziky Bedrník. Zavítáme i na Moravu, a to jmenovitě do oblasti Uherskobrodska, Valašska, Kopanic a na moravsko-slovenské pomezí. Tam nás se svými tanečníky a cimbálovou muzikou pomyslně přenese folklórní soubor Rósenka, který je součástí obecně prospěšné společnosti Dejvického divadla. 

V podvečer se můžete těšit na koncerty budějovické funky kapely Pampaliny funky jam, dále společně s Jiří Schelinger memory bandem zavzpomínáme na skvělé písně tohoto legendárního zpěváka a den zakončíme hardrockovými peckami kapely Rodinný klenoty.

Neděle pak bude patřit kapelám různých žánrů, kde si každý vybere to své. Zmínit můžeme například koncert kapely Gypsy Suno, kapelu moderátora Marothy - Trio Traktůrek, rockovo - bluesový repertoár zahraje kapela Ex Post a Borůvkobraní ukončí budějovičtí Pilot Season.

Dětské království bude opět připraveno v parku. Pro velký úspěch v minulých letech jsme rodinný program opět o něco posílili. Pohádky, písničky, soutěže, zpívání a tancování, klauni, kouzelník, kejklíři, soutěž ve sběru borůvek nebo historické kolotoče a tvořivé dílny. Novinkou letošního roku je akrobatický workshop ze stále oblíbenějšího uměleckého odvětví nového cirkusu. To vše čeká nejen na nejmenší diváky, ale věříme, že se pobaví i jejich rodiče, babičky tetičky a ostatní rodinní příslušníci. V neděli navíc proběhne malý festival dětských kapel. Vystoupí kapela Babylonband s písničkami „pro děti a jejich děti“ a jako vrchol nedělního odpoledne je připraven koncert známé kapely s mezigeneračním repertoárem Pískomil se vrací. Ten se ponese v duchu holk´n´kluk´n´r­ollu. 

Chybět letos samozřejmě nemohou ani tradiční soutěže, jak jinak než borůvkové. Čeká na vás legendární a velmi oblíbená soutěž v pojídání borůvkových knedlíků, MS v chytání borůvek do úst a pro milovníky umění je připravena výtvarná show, kdy se na malířská plátna maluje borůvkovým žahourem. Do těchto soutěží se může přihlásit kdokoli z široké veřejnosti, a na vlastní kůži tak změřit síly jak s ostřílenými borci v pojídání knedlíků, tak popustit uzdu své tvořivosti a fantazii a nejen pomocí štětce, ale i rukou a nohou stvořit výtvarné dílo. To bude vystaveno po dobu festivalu a následně pak po celý rok v prostorách kláštera.

Živou památku z Borůvkobraní si můžete odvézt i s sebou domů.  V ukázkové Borůvkové zahradě vám opět poradí borůvkový zahradník Pavel Chlouba s jejich pěstováním. Samozřejmě budete mít možnost si sazenice také zakoupit. Tato zahrada je přístupná veřejnosti nejen při Borůvkobraní.

Nosné téma v podobě borůvek ponese i výstava „Tam, kde voní borůvčí …“. Dále pak návštěvníci Borůvkobraní mohou shlédnout komiksovou výstavu vtipů Jihočesko, která má za úkol šířit pozitivním a vtipným způsobem zajímavosti jižních Čech. V prostorách kláštera bude instalována i dlouhodobá výstava Příroda Třeboňska, které bude dominovat dvoumetrový exponát losa. 

 

A jak se pozná správný návštěvník Borůvkobraní? Přece podle pořádně modrého borůvkového úsměvu J! 

Přijďte – „I nebe je u nás modřejší“