Borůvka

Borůvkobraní již potřinácté – na co se těšit?

6. 6 2017 14:06 - Další ročník Borůvkobraní, gastronomicko-kulturního festivalu města Borovany, kterému patří vždy druhý červencový víkend, se letos uskuteční ve vůbec nejdříve možném termínu – 8. a 9. července. Přípravy jsou již samozřejmě v plném proudu. Na co se můžete těšit?

Borůvkobraní již potřinácté – na co se těšit?

Další ročník Borůvkobraní, gastronomicko-kulturního festivalu města Borovany, kterému patří vždy druhý červencový víkend, se letos uskuteční ve vůbec nejdříve možném termínu – 8. a 9. července. Přípravy jsou již samozřejmě v plném proudu a na co se můžete těšit?

Slavnosti budou opět probíhat v areálu kláštera. Nádvoří bude patřit řemeslnému jarmarku, ukázkám výroby rukodělných výrobků a v případě přízně počasí i kulturnímu programu. Na plácku u kašny jsou naplánována vystoupení písničkářů z Čech i Moravy, kejklířů a klaunů, folklorních souborů, workshop bubnování na africké bubínky a v neděli zde bude příležitost ulovit fotku s borůvkovými „živými sochami“.

Program hlavního pódia v zahradě, obklopeného zejména stánky plnými borůvkových i jiných dobrot, zaujme v sobotu spíše milovníky tradic. Den začne vystoupením dechové kapely Jihočeská Podhoranka, během odpoledne pak vystoupí folklorní soubory z různých koutů jižních Čech a dudácká kapela z Pošumaví. Hudební program doplní připravovaná módní přehlídka krojů, které jsou dodnes v živém užívání a dojde i na povídání z oblasti kuchyně, ve které budeme opět čarovat i spolu s kulinářem Petrem Stupkou. Atmosféru podvečera doprovodí kapely KdoMělČas, Dětský Pokojíček a na závěr vystoupí Tlustá Berta. Nedělní program zahájí českobudějovická folková kapela Bonsai č. 3, těšit se můžete i na školní kapely borovanské ZUŠ, novou bubenickou show uskupení Wild Sticks a mladé, ale stále oblíbenější regionální kapely Living room, Quiet a Pilot Season. Samozřejmě nebude chybět další ročník mistrovství světa v chytání borůvek do úst, druhý ročník borůvkové výtvarné show na téma „modrá je dobrá“ a oblíbená soutěž o krále jedlíků borůvkových knedlíků u jídelny základní školy.

Podruhé bude v případě přízně počasí malé pódium v parku a jeho hlediště i okolní prostor na trávě pod stromy patřit hlavně malým návštěvníkům a rodinám s dětmi. Připraveny jsou divadelní pohádky pro malé i velké, koncert kapely „usmrkánků“, diskotéka pro děti s africkými tanečníky, klauni či pohádkové zpívánky. Koho program na pódiu omrzí, najde zábavu i jinde – třeba na tradičních historických kolotočích a střelnici, při hrách kapra Jakuba Borůvkáře nebo v chládku u altánku v parku, kde bude v rámci tvůrčích dílen připravena například dílnička pro malé anglické čtenáře, borůvkové tvoření s fimem a washi páskami, batikování triček, vinutí skleněných perel, výroba borůvkových šperků a samozřejmě oblíbené malování na textil, hrníčky, látkové panenky i papír.

Jako každý rok se i letos budete moci v poradně zahradníka pana Ing. Pavla Chlouby poradit ohledně pěstování kanadských borůvek a jistě i jiných rostlin vaší zahrádky. K vidění budou v areálu kláštera i různé výstavy. Například v pivovarském sále návštěvníky pobaví výstava kreslených vtipů o lidech s hendikepem, které prošly tvrdou cenzurou členů kapely The Tap Tap – nejtemnější odstín černé legrace je tedy opravdu spolehlivě zaručen.

I letos jsme na Borůvkobraní vybrali jarmarečníky, kteří nabízejí originální, zajímavé a neotřelé věci. Jistě si tak z celého dne i něco odnesete. A jednou věcí jsme si naprosto jisti - že rozhodně nebudete odcházet hladoví. Borůvkové knedlíky, vafle, muffiny, vdolky, koláče, palačinky i zmrzlina, rožněné selátko, domácí klobásky, paštiky, sýry a bramboráky, řízky vepřové, dančí i jelení a samozřejmě borůvkové pivo, limo i víno. My už se těšíme… A vy?