BOROVANSKÉ BORŮVKOBRANÍ SE PŘESOUVÁ NA 10. A 11. 7. 2021

30. 4 2020 12:03 - Máme špatnou zprávu pro milovníky borůvek. Šestnáctý ročník borovanského Borůvkobraní v prostorách bývalého augustiniánského kláštera v Borovanech se letos vzhledem k opatřením z důvodu šíření pandemie koronaviru neuskuteční. Stane se tak poprvé v dlouhé historii těchto velmi oblíbených borůvkových hodů.

Borůvkobraní je organizačně velmi náročné. V tuto chvíli není jisté, zda a za jakých podmínek se budou velké letní festivaly konat. Hygienická a protiepidemická opatření, která jistě i v létě budou nutná, by neumožnila jeho realizaci v kvalitě a rozsahu, na který jsou návštěvníci zvyklí.  Proto se po velice pečlivém uvážení 29. 4. 2020 Rada města Borovany rozhodla, že se letos Borůvkobraní neuskuteční.

„V této době musíme myslet na zdraví našich občanů, návštěvníků, umělců i organizátorů. Na všechny se těšíme v příštím roce 10. a 11. července 2021.“ uvedl starosta města Borovany Ing. Petr Jenkner.

„Byli jsme jako organizátor postaveni před velmi nelehké rozhodnutí. Borůvkobraní je borovanská srdeční záležitost, na jejímž pořádání se podílí i mnoho obyvatel Borovan. Jelikož termín Borůvkobraní je určen tak, aby datum konání korespondovalo s dobou dozrávání borůvek, není možné festival posunout na pozdější termín. Proto jsme se s těžkým srdcem rozhodli letošní Borůvkobraní zrušit, přestože to je pro nás prestižní akce. O to více se na všechny budeme těšit příští rok.“ sdělila vedoucí odboru kultury a knihoven Magdalena Hluštíková, která organizaci Borůvkobraní zaštiťuje.

Velmi oblíbenou gastronomickou slavnost navštíví každoročně téměř 20 tisíc lidí z celé České republiky. V posledních letech si ji oblíbili i zahraniční hosté hlavně ze sousedního Rakouska. Dvoudenní festival každoročně chystá pro své návštěvníky borůvkové dobroty na všechny způsoby. Areál kláštera navíc ožívá dvoudenním kulturním programem na několika scénách a nechybí ani kultovní soutěže O krále borůvkových knedlíků, Mistrovství světa v chytání borůvek do úst a Borůvková výtvarná show. Organizátoři festivalu děkuji za podporu a pochopení a těší se na všechny v příštím roce 10. a 11. července 2021.